Dofinansowania UE
Tytuł projektu:
„Termomodernizacja obiektu Pogotowia Ratunkowego w Żywcu”.
Cel projektu:
Celem projektu jest ograniczenie substancji niebezpiecznych emitowanych do atmosfery, podniesienie komfortu użytkowania budynku jak również zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię elektryczną i cieplną.
Opis działań w projekcie:
Przedmiotem projektu jest termomodernizacja budynku pogotowia ratunkowego w Żywcu, w ramach którego wykonana zostanie nowa izolacja przegród zewnętrznych budynku (ścian zewnętrznych oraz stropodachu), likwidacja części istniejących otworów okiennych i drzwiowych, wymiana elementów stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana bram wjazdowych dla karetek pogotowia ratunkowego, wymiana wewnętrznej instalacji C.O. i doposażenie instalacji C.W.U. o dodatkowy zasobnik, a także w całym budynku wymienione zostaną istniejące oprawy oświetleniowe na nowe energooszczędne. Ponadto budynek wyposażony zostanie w instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej oraz solarną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo wykonane zostaną niezbędne prace remontowe oraz związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.
Projekt obejmuje także przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych, podnoszących świadomość i wiedzę w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE.
Grupy docelowe oraz efekty i rezultaty projektu:
Projekt jest skierowany do następujących grup docelowych – odbiorców odnoszących korzyści w wyniku realizacji działań projektowych:
- Osoby korzystające z budynku Pogotowia Ratunkowego w Żywcu.
- Mieszkańcy Miasta Żywiec i Powiatu Żywieckiego..
Projekt polega na termomodernizacji budynku użyteczności publicznej, jakim jest Pogotowie Ratunkowe w Żywcu. W chwili obecnej pomieszczenia w budynku nie są odpowiednio izolowane, stąd w szybkim tempie wychładzają się i konieczne jest ich ciągłe ogrzewanie. Szczególnie uciążliwe staje się to w okresie zimowym, gdzie przy temperaturze na zewnątrz spadającej znacząco poniżej zera, bardzo trudne jest utrzymanie wewnątrz budynku odpowiedniej temperatury do prawidłowego funkcjonowania placówki medycznej, której charakter wymaga stabilnego i wyższego komfortu cieplnego. W konsekwencji powoduje to wzrost niskiej emisji szkodliwych gazów do atmosfery, w tym emisji CO2. Dzięki realizacji projektu poprawią się warunki termiczne obiektu co znacząco podniesie komfort cieplny dla jego użytkowników, co wpłynie także na poprawę sytuacji ekonomicznej jednostki. Dodatkowo działania termomodernizacyjne budynku, jak również zastosowane instalacje wytwarzające energię elektryczna i cieplną z OZE, zmniejszą jego emisyjność substancji niebezpiecznych do atmosfery. Rozwiązanie to wpłynie pozytywnie na poprawę jakości powietrza atmosferycznego, co będzie korzystne dla mieszkańców Miasta Żywca i Powiatu Żywieckiego. Ponadto zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną i elektryczną pochodzącą z sieci dystrybucyjnej pozwoli znacząco ograniczyć koszt jego funkcjonowania.
Koszt całkowity projektu: 4.565.224,68 zł.
Wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej: 2.651.351,96 zł.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 – Działanie FESL.02.02 – Efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT.
#FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
Zakup ambulansów wraz z wyposażeniem, zakup sprzętu medycznego służącego do optymalizacji możliwości terapii pacjentów na bazie OIOM, sprzętu do diagnostyki laboratoryjnej, środków i urządzeń dezynfekcyjnych oraz testów i odczynników do badania próbek w diagnostyce laboratoryjnej pacjentów w kierunku obecności COVID-19, w celu skutecznego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 na terenie Powiatu Żywieckiego
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)
dla osi priorytetowej: X. "Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna"
dla działania: 10.1. "Infrastruktura ochrony zdrowia" - 2 Typ projektu
W czerwcu 2020 roku Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu podpisał umowę na dofinansowanie środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 projektu pod nazwą: "Zakup ambulansów wraz z wyposażeniem, zakup sprzętu medycznego służącego do optymalizacji możliwości terapii pacjentów na bazie OIOM, sprzętu do diagnostyki laboratoryjnej, środków i urządzeń dezynfekcyjnych oraz testów i odczynników do badania próbek w diagnostyce laboratoryjnej pacjentów w kierunku obecności COVID-19, w celu skutecznego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 na terenie Powiatu Żywieckiego".
Celem projektu jest wzmocnienie działań zmierzających do ograniczenia i walki z epidemią wywołaną przez SARS-CoV-2, w tym ratowania życia i zdrowia pacjentów zakażonych i podejrzanych o zakażenie koronawirusem na terenie Powiatu Żywieckiego, poprzez zakup dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu: ambulansów wraz z wyposażeniem, sprzętu medycznego, środków i urządzeń dezynfekcyjnych, sprzętu do diagnostyki laboratoryjnej oraz testów do badania próbek w kierunku obecności COVID-19.