Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Jak co roku w dniu 17 maja jest obchodzony Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Warto w tym dniu przybliżyć tematykę nadciśnienia tętniczego.....

Nadciśnienie tętnicze zostało określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Według statystyk WHO, zmaga się z nią ponad 1,28 miliarda ludzi w wieku od 30 do 79 lat. W Polsce, według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na nadciśnienie tętnicze choruje prawie 10 mln Polaków, czyli 31,5 proc. naszej populacji. Niestety faktyczna liczba chorych z tego powodu może sięgać co najmniej 12 mln, gdyż wiele osób nie mierzy ciśnienia tętniczego i nie zdaje sobie z tego sprawy. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, na ogół nie powoduje żadnych  dolegliwości lub są one bagatelizowane.

Z danych sprzed pandemii z 2019 r. wynika, że w Polsce prawidłowo leczonych z powodu nadciśnienie tętniczego była jedna trzecia osób chorujących.

Osoba z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego może skarżyć się na dolegliwości, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Mowa tutaj o bólach głowy, szumie usznym, mdłościach, zaburzeniach widzenia, bólu w klatce piersiowej czy utrzymującym się zaczerwienieniu na twarzy, szyi i karku. Do listy objawów może też zaliczyć m.in. krwawienia z nosa czy zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Skutki nadciśnienia stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jej zakres obejmuje odpowiedni styl życia – aktywność fizyczną, brak używek, ograniczenie soli i tłuszczów w diecie. Niezwykle cenne są też badania kontrolne ciśnienia krwi. 

W przypadku utrzymujących się wartości ciśnienia tętniczego powyżej 139/89 mm Hg należy jak najszybciej udać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Lekarz prowadzący zdecyduje o wdrożeniu ewentualnego leczenia. Należy pamiętać, że u osób do 65. roku życia za prawidłowe uznaje się ciśnienie 120-129/70-79 mmHg. W przypadku seniorów powyżej 65 lat może ono być nieco wyższe na poziomie 130-139/70-79 mmHg. Jedynie u osób starszych w wieku co najmniej 80 lat dopuszczalne jest ciśnienie 130-149/70-79 mmHg. Poniżej przedstawiamy wykres wartości ciśnienia tętniczego:

Spółka Ratownictwo Medyczne w Żywcu jako dysponent jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w rejonie operacyjnym Dyspozytorni Medycznej Bielsko-Biała dysponuje siedmioma zespołami ratownictwa medycznego, które zgodnie z Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zabezpiecza powiat żywiecki. W 2023 roku nasze zespoły interweniowały 11 988 razy. Wśród tej ilości wyjazdów w 983 przypadkach kierownik zespołu ratownictwa medycznego jako rozpoznanie problemu medycznego stawiał nadciśnienie tętnicze. 

Pamiętajmy o profilaktyce i regularnie poddawajmy się badaniom. Dzięki badaniom możemy dużo wcześniej rozpoznać chorobę i włączyć leczenie. 

Narzędzia dostępności