Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy

W dniu 14 września obchodzimy Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy

 

Pierwsza pomoc to podstawowe czynności wykonywane w celu ratowania zdrowia lub życia ludzi, którzy doznali urazu lub nagle zachorowali. Pomocy udzielamy przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego (dawniej Pogotowia Ratunkowego) lub innych wykwalifikowanych osób. Niestety wielu ludzi sądzi, że udzielanie pomocy jest obowiązkiem ratowników medycznych i lekarzy. Osoby tak myślące zapominają, że pomoc udzielona w pierwszych chwilach po wypadku lub zachorowaniu łagodzi skutki, a niejednokrotnie ratuje ludzkie życia. Nie ma nic cenniejszego niż nasze życie!!!

Bardzo często pojęcie „pierwsza pomoc” jest kojarzone z wypadkami drogowymi i dlatego wydaje nam się, że konieczność jej udzielenia prawdopodobnie nam się nie zdarzy lub będziemy pomagać obcej osobie. Jednak wszystko wygląda trochę inaczej, gdyż najczęściej potrzeba udzielania pomocy pojawia się najbliższym nam osobom,  tj. partnerom, rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, znajomym w trakcie spędzania czasu wolnego i zabawy.

Dlatego warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy - aby poznać je dobrze warto systematycznie uczestniczyć w kursach Pierwszej Pomocy.

Pierwsza pomoc nie jest nauką ścisłą tak jak matematyka, a więc nie do uniknięcia są ludzkie błędy i sytuacje będące poza naszą kontrolą. Musimy się pogodzić z tym, że niezależnie od poprawności naszego postępowania i dokładania wszelkich starań poszkodowany może reagować nie tak jak my chcemy, a nawet może umrzeć. Niektóre choroby nieuchronnie kończą się śmiercią, nawet przy opiece lekarskiej. Jeśli ze swej strony dołożymy wszelkich starań, zrobimy wszystko co uznamy za właściwe to nic nie będzie obciążało naszego sumienia.

 

UDZIELAJMY PIERWSZEJ POMOCY DO CZASU DOTARCIA ZESPOŁU RATOWNICTWA MEDYCZNEGO - NIE BÓJMY SIĘ TEGO.

 

 

Narzędzia dostępności